Podnóżek – do biura i salonu. Kiedy warto go kupić?

Podnóżek do fotela to bardzo przydatne rozwiązanie, zarówno w przypadku biura, jak i domowego salonu. To idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które dużo pracują przed komputerem, a chcą zadbać o odpowiednią pozycję ciała i odciążyć kręgosłup. W domowych warunkach podnóżek nie tylko pozwala wygodnie ułożyć się w fotelu, kiedy czytasz książkę lub oglądasz telewizję, lecz także możesz wykorzystać go jako osobny mebel. 

 1. Kiedy warto zastanowić się nad kupnem podnóżka do fotela?
 2. Podnóżek biurowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
 3. Podnóżek do fotela w salonie – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
 4. Podnóżki do foteli jako ozdoba wnętrza. Jak wykorzystać je w aranżacji wnętrza?

Kiedy warto zastanowić się nad kupnem podnóżka do fotela?

Podnóżek do fotela to znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o odpowiednią pozycję ciała, odciążyć kręgosłup, a także zrelaksować się w wygodnej pozycji. Mebel ten sprawdza się przede wszystkim w dwóch przypadkach:

 • podnóżek biurowy to doskonałe rozwiązanie poprawiające pozycję ciała podczas pracy przy biurku. Sprawdza się ono zarówno w przypadku pracowników, którzy pracują przed komputerem, jak i tych, którzy siedzą przy liniach produkcyjnych, stołach, biurkach kreślarskich. 
 • podnóżek do fotela w salonie lub sypialni to rozwiązanie, które zapewnia możliwość pełnego relaksu dla ciała podczas czytania książki lub oglądania telewizji. Dodatkowo, jest to samodzielny mebel, który może funkcjonować jak pufa. Jeśli dobierzesz odpowiedni model podnóżka, możesz go wykorzystać także w aranżacji wnętrza. 

W podnóżek powinny zainwestować przede wszystkim te osoby, które mają objawy chorób cywilizacyjnych. Chodzi tutaj zarówno o bóle kręgosłupa, krzywą postawę ciała, a także otyłość czy żylaki. Podnóżek do fotela to także rozwiązanie idealne dla wszystkich tych, którzy po prostu chcą pracować i odpoczywać w wygodnych warunkach. W ten sposób przeciwdziałasz także pojawieniu się różnego rodzaju problemów zdrowotnych, szczególnie tych związanych z układem kostno-stawowym.

Podnóżek biurowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Podnóżek pod nogi różni się znacznie od tego domowego, dostawianego do fotela. Jest on przeznaczony dla osób pracujących przy biurku. Stawia się na nim całe stopy, dzięki czemu kręgosłup zostaje odciążony. Takie ułożenie ciała wpływa także na komfort w trakcie pracy. Zamiast układać noci na oparciach dolnych fotela, zakładać nogę na nogę lub wychylać je do przodu, możesz wygodnie ustawić je na podnóżku. W ten sposób ciało układa się w optymalnej pozycji, a ty przeciwdziałasz powstawaniu różnego rodzaju schorzeń. Podnóżek pomaga ci bowiem w utrzymaniu odpowiedniego kąta między nachyleniem kręgosłupa i kolan. Nogi są mniej zmęczone, minimalizujesz w ten sposób także ryzyko wystąpienia żylaków. 

Wybierając podnóżek pod nogi koniecznie, trzeba upewnić się, że jest on zgodny z normami wyznaczonymi przez przepisy BHP:

 • podnóżek musi mieć regulację kąta nachylenia podnóżka minimum: 0-15 stopni, w przypadku niektórych nowoczesnych podnóżków jest to nawet 20, 25 lub 30 stopni;
 • podnóżek powinien mieć także odpowiednią wysokość – możesz znaleźć modele o stałej wysokości lub te z opcją kilkustopniowej regulacji wysokości;
 • podnóżek pod nogi musi mieć antypoślizgową powierzchnię samej postawy pod stopy oraz zabezpieczenie gwarantujące, że całość nie będzie się przesuwała po podłodze.

Oprócz rozwiązań wymaganych przez przepisy BHP, warto zwrócić uwagę także na:

 • płynną regulację kąta pochylenia bez potrzeby przestawiania ustawień podstawy,
 • powierzchnię masującą lub podstawę wyposażoną w rolki masujące dla poprawy wygody. 

Podnóżek do fotela w salonie – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Podnóżek do domowego fotela znacznie się różni od tego biurowego. Przede wszystkim umożliwia on oparcie na nim nie tylko stóp, ale całych nóg. Zupełnie inna będzie więc jego wysokość. Oczywiście wiele podnóżków sprzedawanych jest w komplecie razem z fotelem. Jeśli jednak po jakimś czasie chcesz dokupić takie dodatkowe wyposażenie, koniecznie upewnij się, że ma ono taką samą wysokość jak siedzisko w fotelu. Takie rozwiązanie zapewni idealny komfort wypoczynku. Podnóżek będzie stanowić naturalne przedłużenie fotela umożliwiające oparcie na nim całych kończyn. W ten sposób będziesz mógł więc rozładować napięcie mięśni pleców. Niektóre podnóżki mają możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu można je łączyć z różnymi typami foteli. Szeroką ofertę podnóżków znajdziesz na: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/pufy-i-otomany/podnozki.html

Podnóżki do foteli jako ozdoba wnętrza. Jak wykorzystać je w aranżacji wnętrza?

Podnóżki do foteli to rozwiązanie, które może tworzyć zestaw razem z fotelem, jak również funkcjonować jako osobny mebel, który przydaje się w domu, w którym nie ma zbyt dużą ilością miejsca. Do wyboru masz wiele różnego rodzaju podnóżków. Występują one w niezliczonej ilości wzorów i modeli. Możesz z powodzeniem znaleźć podnóżek, który będzie pasował do wnętrza industrialnego, jak i taki, który postawisz w sypialni w stylu glamour. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie podnóżków do aranżacji wnętrza, ponieważ dzięki temu można uzyskać maksymalnie spójny efekt. 

Redakcja domdekoracje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *