Komfortowy sen jest niezwykle ważny, czyli jaki materac będzie dla nas idealny

Wystarczy odwiedzić stronę internetową pierwszego lepszego sklepu z materacami, żeby zdać sobie sprawę z tego, że wybór optymalnego produktu wcale nie będzie łatwy. Mnogość opcji może utrudniać zakupy. Jeśli jednak dowiemy się więcej o poszczególnych typach produktów, taką różnorodność wykorzystamy na swoją korzyść.

Warianty materaca sprężynowego

Gdy myślimy o materacu do spania, prawdopodobnie wyobrażamy sobie materac ze sprężynami. To najpopularniejszy wariant produktu i w wielu polskich domach od dawna można znaleźć właśnie takie rozwiązania. Starsze technologie nie zapewniały jednak użytkownikom pełnego komfortu. W efekcie nie brakuje osób, które mają dość przykre doświadczenia z materacami sprężynowymi. Jeśli obawiamy się niewygodnych, skrzypiących sprężyn, które w niektórych miejscach wbijają się w ciało, nie rezygnujmy całkowicie z materaca sprężynowego, tylko… wybierzmy wariant nowszej generacji. W sprawdzonych sklepach, takich jak np. Desiq, możemy kupić dwa typy materaca sprężynowego:

1. Materac bonelowy

Klasyczna konstrukcja została w takich produktach uzupełniona o nowoczesne rozwiązania w postaci: sprężyny pięciorozwojowej, stronę letnią i zimową, sprężystość progresywną. Materace do spania bonelowe charakteryzują się wysoką żywotnością i zapewniają dużo bardziej komfortowy odpoczynek niż tradycyjne warianty.

2. Materac kieszeniowy

W takich produktach każda ze sprężyn umieszczona jest w odrębnej kieszeni. Ugięcie jednej sprężyny nie wpływa więc w żaden sposób na ugięcie sprężyny sąsiedniej. W nowoczesnych produktach często uwzględnia się kilka stref komfortu, dopasowanych do kształtu i wagi ludzkiego ciała.

Materace do spania piankowe

W materacu piankowym, w przeciwieństwie np. do materacy do spania kieszeniowych, nie znajdziemy sprężyn. Zamiast nich zastosowano pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne. Bardzo różnią się od zwykłej pianki, bo przez długi czas zachowują sprężystość, charakteryzują się wysoką odpornością na odkształcenia i dobrze dopasowują się do ciała odpoczywającej osoby. Materace piankowe i sprężynowe przeważnie spotkamy w rozmiarach: 120×200, 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200 cm.

Materace do spania a kwestie zdrowotne

Osoby ze schorzeniami do kwestii wyboru materaca powinny podejść ze szczególną uwagą. W przypadku poważniejszych problemów zawsze warto skonsultować się z lekarzem i spytać, jaka twardość produktu będzie dla nas optymalna. Przeważnie ludziom starszym lub tym, borykającym się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, poleca się miękkie materace. Niektórzy producenci, oprócz danych technicznych (wymiary, zastosowane materiały i technologie) w opisie produktu uwzględniają też właściwości lecznicze materaca. Dobrze jest z dużą rezerwą podchodzić do takich informacji. Rzetelni producenci raczej skupiają się na właściwościach konkretnego materiału i jego wpływie na komfort ciała, niż na zapewnieniach, że konkretny produkt sprawdzi się u ludzi z konkretnym schorzeniem. Po takie informacje zdecydowanie lepiej będzie się zwrócić do swojego ortopedy lub fizjoterapeuty.

Redakcja domdekoracje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *