Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Malowanie drzwi drewnianych krok po kroku

Wnętrza Data publikacji - 15 września 2020 Autor - Redakcja domdekoracje.com.pl

Drewniane drzwi w domu to zakup na lata. Jeśli planujesz remont i chcesz nadać im nowego charakteru, bez problemu możesz przemalować je na inny kolor. Wraz z upływem lat Twoje drewniane drzwi zniszczyły się lub ich odcień wyblakł? Nie bój się samodzielnej renowacji! Sprawdź, jakie to proste i dowiedz się, jak krok po kroku pomalować drzwi drewniane.

Malowanie drzwi drewnianych – od czego zacząć?

Jeśli chcesz samodzielnie odświeżyć stare drzwi drewniane, musisz rozpocząć od dokładnej oceny ich stanu. Sprawdź, czy skrzydło drzwiowe, ościeżnica oraz futryna nie uległy uszkodzeniu i nadają się do pomalowania. Jeśli stan drzwi jest dobry, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. 

W zależności od wybranego nowego koloru drzwi oraz wykończenia (matowe, półmatowe, błyszczące), możesz wybrać lakier, olej, lakierobejcę lub specjalną farbę przeznaczoną do malowania drzwi i okien. Jeśli nie chcesz rezygnować z obecnego wyglądu i zależy Ci na zachowaniu ich naturalnego koloru, możesz pokryć je lakierem do parkietów drewnianych. Środek jest bardzo wtrzymały i podkreśla atuty naturalnego drewna.

Jak przygotować miejsce pracy?

Aby malowanie drzwi drewnianych przebiegło sprawnie i szybko, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Oprócz wspomnianego wcześniej środka do malowania powierzchni, będziesz również potrzebować:

  • arkuszy papieru oraz folii niezbędnych do zabezpieczenia pomieszczenia,
  • śrubokrętu,
  • papieru ściernego,
  • szmatek,
  • pędzli.

Prace rozpocznij od odpowiedniego zaaranżowania miejsca pracy. Wydziel przestrzeń, w której będziesz malować drzwi i odpowiednio ją zabezpiecz. Zakryj podłogę, ściany meble oraz sprzęty, które mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z farbą. Następnie zdejmij drzwi z zawiasów i przy pomocy śrubokręta usuń klamki i inne metalowe elementy. Drzwi ułóż w wygodnej pozycji, np. w oparciu o ścianę lub na stabilnych podporach na podłodze.

Przygotowanie drzwi drewnianych do malowania

Gdy skrzydło będzie leżało w wygodnej dla Ciebie pozycji, możesz rozpocząć prace poprzedzające malowanie drzwi drewnianych. Jeśli obecna warstwa zewnętrzna łuszczy się, musisz precyzyjnie ją usunąć za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Po zerwaniu farby lub lakieru, całą powierzchnię drewna wygładź przy pomocy papieru ściernego o niskiej ziarnistości. Postępuj w ten sam sposób, również gdy chcesz całkowicie zmienić kolor drzwi. Jeżeli obecny wygląd skrzydła Ci odpowiada i lakier jest w dobrym stanie, nie musisz go zrywać. Na stary lakier połóż nową warstwę środka. Pamiętaj jednak, by korzystać z dokładnie tego samego produktu, co wcześniej. Niestety środki od różnych producentów mogą ze sobą nie współgrać i doprowadzić do zniszczenia drewna. Pamiętaj, by przed malowaniem odpylić i umyć skrzydło drzwiowe.

Czas na malowanie drzwi!

Po odpowiednim przygotowaniu drewna, możemy przejść do najważniejszej części, czyli malowania drzwi drewnianych. Ilość warstw preparatu, czas schnięcia oraz sposób aplikacji mogą różnić się w zależności od rodzaju środka oraz producenta. Przed malowaniem dokładnie przeczytaj instrukcję na opakowaniu zakupionego preparatu. Trudność wykonania zabiegu jest zwykle podobna. Jednak w przypadku niektórych produktów malowanie może okazać się dużo bardziej czasochłonne.  

Urządzenia dla firm budowlanych

Redakcja domdekoracje.com.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dekoracji, domu, wnętrz i ogrodu łączy pasję do tworzenia harmonijnych przestrzeni, pełnych inspiracji i estetycznych rozwiązań. Razem z nami odkryjecie nie tylko najnowsze trendy w dziedzinie dekoracji i aranżacji, ale także praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia funkcjonalnych i pięknych miejsc do życia. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować wyjątkowe wnętrza, pełne charakteru i osobistego stylu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?