Chemiczne środki ochrony roślin są popularną i często stosowaną metodą na pozbycie się szkodników w naszym ogrodzie. Zdarza się bowiem, że uprawiane przez nas rośliny, warzywa czy drzewka owocowe dotykane są przez zarazę, której ciężko jej się pozbyć samemu. Na szczęście natura wyposażyła nas w zioła oraz chwasty, które z powodzeniem mogą zastąpić chemiczne i w dodatku szkodliwe preparaty.
Czy warto wybrać chemiczne środki?
Musimy pamiętać, że choć chemiczne środki działają szybko, to mogą one negatywnie wpływać na roślinę, na pożyteczne owady w naszych ogrodach, a także na nasze zdrowie. Naturalna ochrona roślin pozwala nam się przed tym uchronić. W dodatku nie jest zbyt kosztowna i nie trzeba korzystać z gotowych mieszanek. Wystarczy przygotować odpowiedni roztwór samemu, w zależności od tego, jakie efekt chcielibyśmy uzyskać. Dla osób, którzy nie chcą albo nie mają czasu wolnego lepszym rozwiązaniem staną się gotowe preparaty bio, a także urządzenia, które świetnie sprawdzają się w zwabianiu oraz wyłapywaniu szkodników.
Naturalna ochrona roślin
Jakich składników użyć, żeby przygotować miksturę, która pomoże nam zadbać o nasze rośliny? Najczęściej stosowane będą różne formy z wykorzystaniem ziół suszonych lub świeżych. Zaliczamy do tego wszelkiego rodzaju gnojówki, wyciągi oraz odwary, którymi podlewa się określoną roślinę nawet do czterech razy. Zabieg ten nie ma na celu zwalczania już istniejących szkodników, ale ma im zapobiegać. Z tego względu okres używania naturalnych preparatów powinien równoważyć się z okresem największego zagrożenia dla naszych warzyw czy drzewek owocowych. Co najważniejsze, w przypadku wykorzystania wywarów z ziół, nie musimy martwić się o negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne oraz nasze zdrowie. Są one bowiem neutralne. Plony z spryskanych wcześniej owoców można zbierać już po jednym dniu od wykonania zabiegu. Czasem ten okres może wydłużyć się do nawet trzech dni. Chodzi o to, by uniknąć w trakcie spożywania nieprzyjemnego zapachu i smaku pochodzącego od naturalnego preparatu.
Samodzielnie przygotować można wyciągi, wywary, napary i gnojówki. Wyciągi polegają na moczeniu roślin we wrzątku, a następnie moczeniu ziół lub chwastów w wodzie do 24 godzin. Należy je używać od razu po przygotowaniu, maksymalnie mogą poczekać na swoje użycie jeden dzień. Po tym okresie zmieniają już swoje właściwości. Podobnie do wyciągów przygotować można wywary. Z tym że po 24 godzinnym moczeniu należy taki wywar jeszcze dodatkowo gotować przez około pół godziny, a następnie poczekać do ostygnięcia. Gorący wywar zamknięty w szczelnym słoiku zachowuje swoją przydatność nawet do 3 miesięcy. Należy jednak dokładnie go przefiltrować, żeby pozbyć się wszystkich części po wygotowanych roślinach. Napary zaś to najprostsza forma przygotowania naturalnego preparatu. Wystarczy ziołową mieszankę zalać gorącą wodą i zostawić w naczyniu pod przykrywką przez pół godziny. Używa się ich od razu po przygotowaniu.
Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie tzw. gnojówek. Zalane wodą pozostawia się na kilka tygodni, aż sfermentują. Na jej powierzchni musi się zebrać piana, a czas wykorzystania tej mikstury to nawet 2 miesiące.