Czego nie może zabraknąć ogrodnikowi?

Każdy hobbysta prac ogrodowych wie, że bez odpowiednich narzędzi trudno wykonać niektóre zadania, jakie stawiają przed człowiekiem rośliny. Jednak jeśli ktoś jest początkujący, może nie wiedzieć do końca, w co powinien się zaopatrzyć, zanim odda się swojemu nowemu hobby. Dlatego poniżej wymieniamy najbardziej przydatne, podstawowe narzędzia ogrodnicze, które warto mieć w swoim składziku. Dzięki nim każda praca wśród roślin będzie owocna i komfortowa oraz sprawi wiele przyjemności, zamiast trudu i znoju.

Podstawowe narzędzia ogrodnicze

Jednym z pierwszych i najważniejszych narzędzi każdego ogrodnika jest łopatka. Służy ona do wykopywania ziemi, najczęściej po to, aby przesadzić rośliny. Narzędzie to, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, jest bardzo wygodne w użytkowaniu i wielce ułatwia prace szczególnie przy kwiatach. Ogrodnik nie musi przesadzać ich ręcznie, a nadal może zachować pełną ostrożność, aby nie naruszyć za bardzo korzeni. Każda łopatka ogrodowa jest zaprojektowana specjalnie tak, aby wybieranie ziemi było wygodne i skuteczne.
Kolejnym istotnym narzędziem są grabki. Grabienie ziemi jest bardzo korzystnym działaniem, które wpływa na jej użyźnienie oraz wyrównanie po wyrwaniu lub przesadzeniu roślin. Grabki są dostępne w kilku wersjach. Najbardziej podstawowa ma trzy grubsze zęby i przydaje się do zagrabiania ziemi na głębszym poziomie oraz wtedy, gdy teren jest twardy. Druga wersja to bardziej delikatne grabki o licznych, mniej solidnych zębach. Przydają się one do wyrównywania powierzchni terenu i na bardziej uległej ziemi.

Nawadnianie ziemi

Dobry ogrodnik powinien również posiadać w swoim asortymencie narzędzia służące do nawadniania ziemi. Jednym z najbardziej popularnych jest wąż ogrodowy, który podłączony do kranu pozwala doprowadzić wodę do różnych zakątków ogrodu, co jest szczególnie przydatne podczas upałów i suszy. Nawadnianie można oczywiście zautomatyzować stawiając na zraszacze, ale to już bardziej zaawansowane narzędzia. Do podstawowych akcesoriów związanych z podlewaniem możemy zaliczyć jeszcze konewkę, którą każdy ogrodnik powinien mieć na podorędziu.
Czasem będzie trzeba również wywieźć ziemię albo przewieźć ją z miejsca na miejsce. Do tego najodpowiedniejszym narzędziem będzie taczka. jej atrakcyjność polega nie również na wielofunkcyjnym zastosowaniu. Możemy przecież przewozić nie tylko ziemię, ale również drewno, gruz czy cokolwiek innego, co może być zbyt ciężkie lub trudne do przenoszenia w inny sposób. Dlatego zawsze warto mieć taczkę wśród swoich narzędzi ogrodowych.
I ostatni, ale nie mniej ważny sprzęt: kosiarka. Jest to chyba jedna z najpotrzebniejszych rzeczy, aby móc utrzymać ogród w dobrym stanie. Dziki rosnąca trawa nie prezentuje się dobrze, więc trzeba ją regularnie podcinać. Kiedyś robiło się to za pomocą kasy, dziś mamy do dyspozycji bardziej zautomatyzowane sprzęty, takie jak kosiarki elektryczne czy spalinowe. Dzięki nim zetniemy nie tylko trawę, ale również nieco bardziej odporne krzewy czy rośliny z rodziny chwastów. To oczywiście nie wszystko, co przyda nam się w ogrodzie, ale od tego warto zacząć.

Redakcja domdekoracje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *