Sposoby przechowywania chleba
W zależności od rodzaju pieczywa można mówić o różnym terminie przydatności. Powszechnie wiadomo, że im więcej konserwantów, tym chleb będzie dłużej świeży. Istnieją jednak uniwersalne sposoby, by wydłużyć czas świeżości chleba i bułek, zwłaszcza gdy zależy nam na kupnie lepszego gatunkowo pieczywa. Są to m.in.:
– chlebaki
– ceramiczne pojemniki
– lodówki/zamrażarki
– lniane woreczki
Chlebaki
Jest to zdecydowanie najbardziej popularny i powszechnie dostępny wynalazek. Istnieje bardzo dużo odmian chlebaków ze względu na materiał, z jakiego są stworzone, przeznaczenie czy po prostu wygląd. Przy takim rozwiązaniu na przechowywanie chleba dobrze zastanowić się nad tym, czego wymagamy od sprzętu — czy ma być to zwykły, tradycyjny chlebak, który posłuży nam jedynie do przechowywania jedzenia, czy może zależy nam na czymś bardziej nowoczesnym i wielofunkcyjnym, np. ze wbudowaną deską do krojenia? Na rynku istnieje wiele ofert, między którymi do woli można wybierać — za inspirację posłużyć może sklep Recucina, na którego stronie internetowej widnieje mnóstwo modeli z opisami, które na pewno ułatwią wybór i rozjaśnią wszelkie wątpliwości.
Ceramiczne pojemniki
Ceramiczne pojemniki to bardzo uniwersalne gadżety do kuchni — można w nich przechowywać nie tylko chleb, ale także inne artykuły spożywcze, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią, np. sól, cukier, kawa, herbata, ciastka. Na rynku dostępne są różne kształty i pojemności, więc nie trudno o znalezienie czegoś praktycznego i estetycznie wyglądającego w kuchni. Oczywiście istnieje też możliwość zakupu po prostu ceramicznego chlebaka.
Lodówka
Jak powszechnie wiadomo, im niższa temperatura, tym wolniej zachodzą jakiekolwiek procesy w żywności, co pozwala na utrzymanie świeżego pieczywa, znacznie dłużej niż przepowiada producent. Włożenie chleba do lodówki wydłuży jego termin przydatności o dzień lub dwa. Natomiast chleb włożony do zamrażalki będzie dobry do spożycia przez następne trzy miesiące. Warto jednak pamiętać, że rozmrożony chleb nie będzie już tak smaczny, jak ten świeży, dlatego lepiej traktować ten sposób jako alternatywę, by nie zmarnować kupionego pieczywa.
Lniane woreczki
Lniane woreczki to dość tanie i najbardziej ekologiczne rozwiązanie ze wszystkich. Podobnie jak chlebaki i pojemniki ceramiczne, chronią pieczywo przed wilgocią i pleśnią, przedłużając termin przydatności do kilku dni. Woreczki można prać i prasować, a gdy zaczną się niszczyć, oddać je do recyklingu i wymienić na nowe. Jeśli chodzi o ich wygląd, zazwyczaj posiadają wyhaftowane napisy lub obrazy (np. chleb, kłos, kwiat), co estetycznie pasuje bardziej do niezbyt nowoczesnego pomieszczenia.