Wśród dostępnych na rynku osłon okiennych największym zainteresowaniem cieszą się z całą pewnością rolety wewnętrzne. Za ich sukcesem stoi ich ogromna funkcjonalność, duża dostępność i niezbyt wysoki koszt zakupu. W zależności od rodzaju rolety i typu użytej tkaniny, mogą one ograniczać dostęp światła słonecznego do minimum, a przy tym zapewniają prywatność osobom przebywającym w pomieszczeniu. Ich mechanizm cechuje bardzo wysoka jakość wykonania, a materiał – względna odporność na czynniki zewnętrzne.
Producenci zapewniają o długiej żywotności swoich produktów, pod warunkiem jednak właściwej pielęgnacji. Systematyczne oczyszczanie rolety z kurzu i pyłu, a także w razie potrzeby profesjonalna usługa czyszczenia są absolutnie konieczne, aby roleta służyła długie lata. Zalegający brud oraz częsty lub stały kontakt materiału rolety z wilgocią są główną przyczyną powstawania ognisk pleśni na jego powierzchni. Czy można oczyścić roletę z pleśni samodzielnie? Kiedy profesjonalna usługa odpleśniania będzie konieczna?
W jaki sposób dbać o roletę wolnowiszącą?
W każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego czystości, roleta wolnowisząca zawieszona w oknie narażona jest na powstawanie na jej powierzchni różnych zabrudzeń. Najczęściej jest to pył i kurz, które pozostawione przez dłuższy czas zmieniają się w trudne do usunięcia zabrudzenia. Z tego powodu, systematyczna konserwacja i odpowiednie czyszczenie w przypadku rolet są kluczowe i nie można o nich zapominać. Do czyszczenia rolet zaleca się stosować delikatne ściereczki z mikrofibry, usuwające dobrze kurz i inne zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkadzając powierzchni materiału rolety. Im bardziej miękka ściereczka lub szmatka, tym bezpieczniejsze czyszczenie i mniejsze ryzyko na powstanie zaciągnięć i innych uszkodzeń. Bardzo skutecznym rozwiązaniem stosowanym do systematycznego czyszczenia rolet jest użycie odkurzacza. Należy jednak zachować ostrożność w doborze końcówki do odkurzania – powinna ona być miękka, najlepiej z delikatnym włosiem, a samo odkurzanie powinno się odbywać na najmniejszej mocy ssania, aby zapobiec zasysaniu materiału i jego uszkodzeniu.
Trudniejsze zabrudzenia są bardziej wymagające w usuwaniu, konieczne będzie zastosowanie bardziej skutecznych środków o zdecydowanym działaniu. Bardzo przydatna może okazać się gumka do ścierania, która poradzi sobie z niektórymi zabrudzeniami i raczej suchymi. Należy przy tym zachować czujność, aby przypadkiem nie rozetrzeć plamy i nie doprowadzić do przetarcia materiału. Przy czyszczeniu na mokro, trzeba pamiętać, aby nie doprowadzić do powstania zacieków. Najczęściej są one efektem niewłaściwego suszenia rolety – nie powinno się jej suszyć zwiniętej, a zaraz po umyciu – pozostawić do całkowitego wyschnięcia całkowicie rozłożoną. Zabrania się też prania rolety w pralce oraz suszenia jej w suszarce bębnowej oraz prasowania. Wszystkie te czynności mogą trwale uszkodzić strukturę materiału rolety, a w przypadku rolet zaciemniających – zniszczyć ich gumową powłokę.
Jeśli w pomieszczeniu panują niekorzystne warunki i roleta jest narażona na ciągłe lub systematyczne działanie wilgoci, na jej powierzchni mogą powstawać ogniska pleśni i grzybów.
Łatwe i sprawdzone sposoby na pleśń na roletach
Na powstawanie pleśni narażone są najbardziej rolety w kuchni i łazience, czyli w pomieszczeniach, w których jest bardzo duża wilgotność powietrza. W celu zapobiegania zawilgoceniu, trzeba regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się rolety. Warto zamontować również wentylator lub klimatyzację, które obniżają wilgotność powietrza pod warunkiem, że odpowiednio dostosuje się ich moc do kubatury pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się pochłaniacze wilgoci, zapewniających właściwy poziom wilgotności.
Zanim zaczniemy szukać profesjonalnej pomocy w odpleśnianiu rolet, warto wypróbować sprawdzone domowe sposoby. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie proszku lub płynu do prania rozpuszczonych w wodzie. Namoczoną w tym gąbką należy bardzo delikatnie zetrzeć pleśń, a w razie potrzeby delikatnie szczotkować. Nie powinno się do odpleśniania używać wybielaczy, aby uniknąć powstawania odbarwień materiału. Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające, należy wypróbować dedykowane do tego specjalne środki pleśniobójcze. Można je stosować na powierzchni wszystkich rolet, chyba że producent zaleca inaczej. Zwykle jednak są one przeznaczone do stosowania na powierzchni rolet rzymskich, czy rolet dzień i noc, a ich specjalna formuła wykazuje niezwykłą skuteczność w usuwaniu pleśni i jest łagodna dla materiału.