Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Zasady stawiania ogrodzeń budowlanych

Dom Data publikacji - 15 grudnia 2020 Autor - Redakcja domdekoracje.com.pl
ogrodzenia budowlane

Gdy przed nami budowa domu lub budowa innego obiektu, to na samym początku trzeba pomyśleć o tym, jakie ogrodzenie budowlane zastosujemy do ogrodzenia naszej działki budowlanej lub do ogrodzenia większego placu budowy.

Czym jest ogrodzenie budowlane?

Ogrodzenia budowlane stanowią ochronę terenu, na którym jest budowa. I nie tylko zabezpieczają przed kradzieżą materiału budowlanego, lecz przede wszystkim zabezpieczają teren budowy przed niepożądanymi gośćmi, którym mogłaby się stać krzywda z powodu spadnięcia lub zawalenia się czegoś na placu budowy. A takimi gośćmi mogą być na przykład dzieci szukające miejsca do zabawy lub osoby spożywające alkohol i szukające miejsca odosobnienia.
Takie ogrodzenia budowlane często stawia się tymczasowo, aby potem po zakończeniu budowy je zdemontować i postawić inne nowe ogrodzenie. Lecz bywa i tak, że ogrodzenia budowlane tymczasowe pozostają na dłużej. Gdyż ogrodzenia tymczasowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością, są odporne na urazy mechaniczne i na zmiany klimatyczne, a także posiadają estetyczny wygląd.

Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Działkę budowlaną można ogradzać dowolnym materiałem. Najczęściej jest to siatka lub panele ogrodzeniowe. Lecz może to być także płot drewniany, a także ogrodzenie metalowe lub nawet ogrodzenie murowane.

Wiele ogrodzeń budowlanych wysokiej jakości można bez problemu nabyć w dość dostępnej cenie w sklepach z tym asortymentem rozsianych po całej Polsce. W ofertach sklepowych ogrodzenia budowlane znajdują się w różnych wariantach. Można nabyć pojedyncze materiały ogrodzeniowe, jak i przenośne duże przęsła ogrodzeniowe. Można również ustalić warunki transportu zamówienia.

Jakie są przepisy dotyczące ogrodzeń budowlanych?

Nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących ogrodzeń budowlanych, co nie znaczy, że budujący są zwolnieni ze stawiania takich ogrodzeń. Jest wprost przeciwnie, gdyż mają oni obowiązek zabezpieczenia placu budowy. Gdyby doszło do wypadku na nieogrodzonym placu budowy, to wówczas właściciel budowli i placu budowy ponosi odpowiedzialność karną za zaniedbanie. Właściciel budowli zobligowany jest według prawa budowlanego do zabezpieczenia budowanego obiektu wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, a nawet do zabezpieczenia placu postojowego. Mało tego, bo ogrodzenie także jest wliczane do obiektów budowlanych i musi być bezpieczne. Nie wolno się od tego uchylać, gdyż wszystko razem według prawa budowlanego tworzy obiekt budowlany.

Pozwolenie na budowę ogrodzenia

Ogrodzenie placu budowlanego wchodzi w skład urządzeń budowlanych i dlatego nie ma obowiązku uzyskiwania dodatkowego pozwolenia na jego postawienie. W tym przypadku wystarczy tylko zgoda na budowę domu lub innego obiektu budowlanego.
Lecz okazuje się, że czasem należy zgłosić stawianie ogrodzenia do organu administracyjnego. Dzieje się to wtedy, gdy ogrodzenie graniczy z ulicą, z torami kolejowymi, czy publicznym placem. Jak również wtedy, gdy planujemy postawić ogrodzenie wysokie, to znaczy przekraczające 2,2 metra. Zobacz więcej na Drial.pl.

Jak przepisać dom bez prawa do zachowku? Poradnik dla właścicieli

Redakcja domdekoracje.com.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dekoracji, domu, wnętrz i ogrodu łączy pasję do tworzenia harmonijnych przestrzeni, pełnych inspiracji i estetycznych rozwiązań. Razem z nami odkryjecie nie tylko najnowsze trendy w dziedzinie dekoracji i aranżacji, ale także praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia funkcjonalnych i pięknych miejsc do życia. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować wyjątkowe wnętrza, pełne charakteru i osobistego stylu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?