Tynki dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób ich nakładania na ścianę. Wyróżnia się więc tynki tradycyjne (narzucane) oraz tynki maszynowe, do których nakładania służą specjalne agregaty. Wykorzystanie maszyn na tym odcinku prac wykończeniowych znacznie przyśpiesza ich realizację, dlatego też rozwiązanie to poleca się przede wszystkim przy dużych inwestycjach.
- Co to są tynki maszynowe?
- Zastosowanie tynków maszynowych
- Rodzaje tynków maszynowych
- Zalety i wady tynków maszynowych
Co to są tynki maszynowe?
Tynki maszynowe to rodzaj materiału wykończeniowego. Powstaje on ze zmieszania suchej mieszanki tynkarskiej z wodą. Nie wykonuje się tego zadania w betoniarce – wszystko dzieje się już w agregacie tynkarskim, który potem wykorzystuje się do nakładania tynku za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. Jest to obecnie bardzo popularna metoda prac wykończeniowych. Z pomocą agregatu można otynkować ścianę czy sufit znacznie szybciej niż w przypadku stosowania tradycyjnego tynku. Dzięki zastosowaniu tynku maszynowego prace przebiegają znacznie szybciej. Nie ma także potrzeby wydzielania osobnego miejsca dla betoniarki, piasku czy stanowiska do przygotowywania wapna. Wszystko to skraca proces tynkowania nawet trzy- lub czterokrotnie.
Zastosowanie tynków maszynowych
Tynki maszynowe można stosować zarówno do ścian, jak i sufitu. Wykorzystuje się je do wykańczania powierzchni z betonu, cegły, ceramiki. Sporą część z nich można zastosować także podczas tynkowania elewacji. Oczywiście warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami tynków maszynowych dostępnych na rynku i spośród nich wybrać ten, którego właściwości idealnie odpowiadają na potrzeby konkretnego pomieszczenia. Tynk akrylowy to świetne rozwiązanie przy systemie ociepleń, z kolei wapienny lub gipsowy sprawdzą się także w tak wymagających pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka.
Rodzaje tynków maszynowych
Wyróżnia się obecnie co najmniej kilka rodzajów tynków maszynowych. Kryterium podziału jest materiał, z którego są one przygotowywane. Na rynku budowlanym znajdziesz:
- tynki maszynowe cementowo-wapienne, które najlepiej sprawdzają się do tynkowania powierzchni wykonanych z betonu, cegły lub ceramiki, możesz nimi tynkować nie tylko wnętrza, lecz także elewacje, sprawdzają się również w kuchniach i łazienkach; są to suche mieszanki cementu, wapna oraz wybranych kruszyw mineralnych; wymagają one naniesienia wcześniej na powierzchnię odpowiedniego preparatu gruntującego wyrównującego chłonność podłoża; nakłada się dwie warstwy tynku (obrzutkę o grubości 4-8 mm oraz warstwę właściwą nakładaną czasami nawet do 48 godzin po obrzutce); ostateczna grubość tynku to około 10-15 mm.
- tynki maszynowe wapienne, które cechuje wysoka paroprzepuszczalność, dzięki której tynk reguluje mikroklimat w pomieszczeniach, wchłania bowiem wilgoć przy jej nadmiarze, a następnie oddaje do wnętrza, gdy powietrze w środku staje się suche; można więc produkty te wykorzystywać zarówno do tynkowania salonu, jak również łazienki, kuchni czy przedpokoju; sposób nakładania tynku wapiennego jest bardzo podobny do aplikacji tynku cementowo-wapienne, z tym że proces może trwać dłużej, ponieważ tynk wapienny, nie zawierający cementu wysycha wolniej; zaleta się nakładanie go w grubszych warstwach – na suficie 15 mm, na ścianach nawet 20 mm.
- tynki maszynowe gipsowe, które są wyjątkowo łatwe w obróbce, a przede wszystkim pozwalają uzyskać idealnie równe powierzchnie; tworzą więc idealną bazę pod nałożenie farb wykończeniowych; często są wzbogacone dodatkami w postaci kruszyw lekkich, które poprawiają elastyczność i wydajność tynku; podobnie jak tynk wapienny ten gipsowy jest paroprzepuszczalny i reguluje wilgotność w pomieszczeniach, jest przy tym bardzo odporny na ścieranie i ma właściwości ognioochronne; do wykończenia wystarczy nałożyć jedną warstwę tynku od grubości od 8 do 50 mm; sprawdź ofertę na https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/zaprawy-gipsowe/tynki-gipsowe-maszynowe.html.
- tynki maszynowe akrylowe, które produkowane są na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem wypełniaczy mineralnych, a także kruszyw o strukturze baranka; można je wykorzystywać do tynkowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych; tworzą one powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne, dobrze znoszą także niekorzystne warunki atmosferyczne; w ich strukturze znajdują się związki hydrofobowe, które zwiększają wodoszczelność i umożliwiają bezpieczne ich zmywanie; wykorzystuje się je także w systemach ociepleń.
Zalety i wady tynków maszynowych
Tynki maszynowe mają zawsze te same właściwości, ze względu na jednorodności mieszanki, która stanowi ich podstawę. Jakość materiału nie różni się w przypadku każdej kolejnej partii, jak to dzieje się w przypadku przygotowania tynku w betoniarce. Tynki maszynowe zdecydowanie szybciej schną. Przede wszystkim jednak znacznie szybciej się je przygotowuje i nakłada. Praca z tynkami maszynowymi to więc przede wszystkim oszczędność czasu i zwiększona wydajność pracy. Stosować je można (w zależności od rodzaju wybranego tynku) do wykańczania powierzchni wewnętrznych, jak również elewacji. Spora część z nich cechuje się ponadto wysoką paroprzepuszczalnością, jest odporna na uszkodzenia i wodoszczelna. Rozwiązania te nie sprawdzają się jednak w przypadku niewielkich przestrzeni do tynkowania, ponieważ wynajem lub zakup, a także późniejsze uruchomienie sprzętu jest po prostu nieopłacalne.