Strona główna
Dekoracje
Tutaj jesteś

Wezgłowie do łóżka – jakie wybrać?

Dekoracje Data publikacji - 24 sierpnia 2020 Autor - Redakcja domdekoracje.com.pl

Zagłówek do łóżka to element, który z pozoru może się wydawać nieistotny, kiedy jednak będziesz chciał się wygodnie oprzeć, od razu sobie o nim przypomnisz. Warto więc świadomie wybrać jego model i połączyć z łóżkiem.

  1. Czym jest wezgłowie do łóżka?
  1. Jak dobrać zagłówek do łóżka?
  2. Jak dopasować wezgłowie do sypialni?
  3. Z jakiego materiału wybrać zagłówek?
  4. Obicie zagłówka – na co zwrócić uwagę?

Czym jest wezgłowie do łóżka?

Wezgłowia do łóżek to elementy, które w części modeli są na stałe połączone z ramą mebla. Dzieje się tak na przykład w łóżkach kontynentalnych, które wyróżniają się bardzo dużymi, często obitymi miłą w dotyku tapicerką zagłówkami. Jednak nie wszystkie łóżka mają w komplecie takie wezgłowie. Często trzeba je zaaranżować samodzielnie, niezależnie od zakupu łóżka. Na etapie wyboru mebla do sypialni można go jednak odpowiednio skomponować z zagłówkiem.

Jak dobrać zagłówek do łóżka?

Wezgłowie do łóżka możesz wykonać samodzielnie. Bardzo popularne jest tworzenie autorskich zagłówków z płyty OSB, europalet, drewna z odzysku czy też innych materiałów. Jeśli masz zwyczaj czytać z łóżku, oglądać telewizję lub też po prostu się w nim wygodnie oprzeć, koniecznie pomyśl o wezgłowiu. Jeśli nie masz talentu majsterkowicza lub brakuje ci czasu na taki handmade, możesz zdecydować się na zakup jednego z bardzo wielu modeli zagłówków dostępnych na rynku. Bardzo modne są obecnie modele tapicerowane, nie brakuje jednak także drewnianych, metalowych czy też rattanowych propozycji. Sporą popularnością cieszą się wezgłowia do łóżka z płyty MDM. Z szeroką ofertą zagłówków możesz się zapoznać tutaj: https://www.wonder.pl/c/wezglowia.

Wybierając konkretne rozwiązanie przede wszystkim, powinieneś kierować się:

  • szerokością ramy – wezgłowie powinno idealnie pasować do wymiarów łóżka
  • wymiarami całego pomieszczenia – wybrany przez ciebie model nie powinien zaburzać aranżacji całej sypialni, trzeba także bardzo uważać, aby nie przytłoczył on swoimi rozmiarami całego pomieszczenia.

Jak dopasować wezgłowie do sypialni?

Wezgłowie do łóżka powinno być przede wszystkim wygodne i dopasowane do łóżka. Jeśli już znajdziesz modele spełniające te dwa warunki, zastanów się, który wzór będzie lepiej pasował do wybranej przez ciebie aranżacji. Zagłówek powienien komponować się nie tylko ze stylem wykonania łóżka, lecz także sposobem urządzenia całej sypialni. Jeśli dominuje w niej styl glamour, loftowy czy skandynawski z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie wezgłowie tapicerowane. Jeśli jednak masz bardzo minimalistyczną sypialnię, być może lepiej postawić na drewniane lub metalowe wezgłowie. Zastanów się także, czy nie warto rozważyć zakupu wezgłowia połączonego z szafkami nocnymi lub małą biblioteczką albo półką na książki. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią czytać przed snem lub też po prostu zależy im, aby mieć pod ręką tabletki, ładowarkę, krem do rąk lub inne potrzebne akcesoria.

Z jakiego materiału wybrać zagłówek?

Do wyboru masz bardzo wiele materiałów, z których wykonuje się zagłówki. Pamiętaj przede wszystkim, że obicie zagłówka powinno odpowiadać twoim potrzebom. Nie zawsze bardzo ciekawe artystyczne zagłówki są wygodne. Warto więc ustalić, co jest dla ciebie najważniejsze.

Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • wezgłowie tapicerowane – z miękkich i bardzo eleganckich materiałów, najczęściej są to różnego rodzaju aksamity i plusz, choć nie brakuje także tych ze skóry; wnętrze to płyta drewniana z miękkim wypełnieniem – pianką tapicerską lub poliuretanową obita materiałem tapicerskim.
  • wezgłowie pikowane – jego powierzchnia wyróżnia się regularnymi łączeniami dwóch materiałów, w efekcie czego uzyskuje się charakterystyczne wypukłe poduszki; świetnie pasuje do sypialni retro, w stylu romantycznym, a także tych nowoczesnych.
  • wezgłowie modułowe, które składa się z mniejszych elementów,wykonuje się je z paneli tapicerowanych sprzedawanych na sztuki, można więc stworzyć zarówno jednolite kolorystycznie wezgłowie, jak i dekoracyjny patchwork.
  • wezgłowie 3D – wykonane z paneli heksagonalnych lub trójkątnych zagłówków modułowych, z których można tworzyć różnorodne kompozycje dające wrażenie efektownej trójwymiarowości.
  • wezgłowie drewniane, które tworzy estetyczne zwieńczenie łóżka, świetnie prezetują się np. surowe deski ze szlachetnego drewna, natomiast jest to rozwiązanie bardziej estetyczne niż wygodne; możesz pomyśleć też o wezgłowiu z desek lub drewnianych paneli, do wyboru masz także jednolitą drewnianą ścianę za łóżkiem.

Obicie zagłówka – na co zwrócić uwagę?

Wybierając obicie zagłówka, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego trwałość, odporność na ścieranie. Obicie powinno być nie tylko wygodne, lecz trwałe. Materiał po kilku miesiącach nie może zacząć się mechacić lub wycierać, bo po roku będziesz zmuszony wymieniać wezgłowie, a przecież nie o to chodzi. Sprawdź więc, jakie gwarancje daje producent zagłówka. Obicie nie powinno się wycierać, powinno natomiast łatwo się czyścić. Warto bowiem pamiętać, że w takich materiałowych obiciach z czasem zaczną zbierać się roztocza i inne drobnoustroje, dlatego tak ważne jest regularne odkurzanie i czyszczenie tapicerowanego zagłówka. W przypadku drewnianych zagłówków nie ma takiego problemu, natomiast warto zwrócić uwagę, czy drewno jest odpowiednio zabezpieczone.

Przeprowadzka bez stresu

Redakcja domdekoracje.com.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dekoracji, domu, wnętrz i ogrodu łączy pasję do tworzenia harmonijnych przestrzeni, pełnych inspiracji i estetycznych rozwiązań. Razem z nami odkryjecie nie tylko najnowsze trendy w dziedzinie dekoracji i aranżacji, ale także praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia funkcjonalnych i pięknych miejsc do życia. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować wyjątkowe wnętrza, pełne charakteru i osobistego stylu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

kamienie dekoracyjne