Wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski, charakteryzujący się prostymi i oszczędnymi formami, jasną kolorystyką zjednał sobie wielu sympatyków. Może to wydawać się nieco dziwne, że białe ściany, pleciony dywanik, kanapa lub fotel o nieskomplikowanym i dalekim od finezji kształcie może się podobać. Otóż może.

Wnętrza w stylu skandynawskim

W świecie skoncentrowanym na nadmiernej konsumpcji, na gromadzeniu dóbr, na bezmyślnym niszczeniu środowiska przyszedł czas na minimalizm, naturalne materiały, ciepło, na spokój i porządek. Meble i akcesoria do wnętrz z Ikei początkowo popularność zdobywały głównie dzięki atrakcyjnej cenie, a dziś doceniany jest także design i pomysły szwedzkich projektantów. Wnętrza w stylu skandynawskim mają głównie kolorystykę ciepłego drewna z bielą, szarości i czarne akcenty. Ponieważ styl zmienia się i ewoluuje, coraz częściej można w nich spotkać złote elementy, które dodają elegancji i oryginalnego charakteru. Styl skandynawski doczekał się już wielu odmian. Jeśli we wnętrzu z jasnymi ścianami i parkietami spotykamy ciężkie i klasyczne meble oraz dodatki w neutralnych kolorach ale o różnych fakturach, mówimy o stylu gustawiańskim. Jeśli wnętrze wyposażone jest w akcesoria samodzielnie robione (plecione dywaniki, drewniane lampiony, ozdobne figurki), z naturalnych materiałów, mamy do czynienia ze stylem skandynawskim w wersji folk. Styl new nordic z kolei charakteryzuje się białymi ścianami, posadzką wykonaną z jasnego drewna, bielonego lub malowanego na biało, jasnymi meblami, dekoracjami wykonanymi z materiałów naturalnych, kolorowymi dodatkami na ścianach. Najnowszą odmianą stylu skandynawskiego jest scandic chic – we wnętrzach pojawia się błyszczące i matowe złoto, króluje kolor żółty, pudrowy róż i błękit. Mosiądz, szkło i naturalne skóry to znak rozpoznawczy tej wersji. Ci, którzy wolą ciemniejsze barwy z pewnością, podczas urządzania własnego mieszkania, zwrócą uwagę na styl dark, który zwraca uwagę na akcenty w kolorze szmaragdowej zieleni, granatu, kobaltu czy antracytu.

Modny styl skandynawski

Styl skandynawski na dobre zagościł w trendach urządzania wnętrz. Wszystko wskazuje na to, że prędko się to nie zmieni. Teraz, gdy ocieplenie klimatu staje się faktem, gdy płoną lasy i puszcze, gdy nie da się dłużej nie zauważać ton plastiku pływającego we wszystkich wodach na świecie, wzrasta wreszcie świadomość ekologiczna ludzi. Kolejne pokolenia prawdopodobnie nie będą prowadziły tak konsumpcyjnego trybu życia, lecz wybiorą styl prosty, ekologiczny, oparty na recyclingu. A to wszystko umożliwia właśnie styl skandynawski – odnowiony fotel w stylu retro może być niebanalną ozdobą mieszkania, samodzielnie wykonany z gliny wazon czy figurka może być nietuzinkową dekoracją. Wystarczy dobrze poszukać, dobrze się rozejrzeć, pokombinować. Nie jest wcale powiedziane, że wszystkie mieszkania wyposażone w meble z Ikei muszą wyglądać tak samo, blado, czy nieinteresująco. Ten styl stwarza mnóstwo możliwości, by wyrazić siebie, pokazać swoje pasje, zainteresowania. Dlatego też właśnie jest tak lubiany i stosowany.

Redakcja domdekoracje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *